Kysy museolta! Suomen kansallismuseo vastaa vain esineelliseen kulttuuriin ja museon omiin esinekokoelmiin liittyviin kysymyksiin. HUOM! Designesineisiin mm. lasitavaroihin, Arabian astioihin, valaisimiin ja kalusteisiin liittyviin kysymyksiin emme pysty vastaamaan. Niiden osalta pyydämme ottamaan yhteyttä suoraan näiden alojen erikoismuseoihin. Avoinnapitoon, pääsylippuihin, kulkuyhteyksiin ja opastuksiin löytyy nopeimmin vastaus tästä linkistä. Muinaisjäännöksistä voi ilmoittaa suoraan Museovirastolle.
Voit kysyä kuvan kanssa tai ilman. Osa kysymyksistä vastauksineen julkaistaan nimettömänä ja toimitettuina näillä verkkosivuilla. Huomioithan, että museot eivät koskaan anna esineistä hinta-arvioita. Vastaus kysymykseesi saattaa jo löytyä sivulta – katso mitä on kysytty aikaisemmin.
Lisää tietoa palvelusta.
Kivääri
Löysin vanhan, olettaisin nallilukkoisen kiväärin, vanhan tavaran torilta. En saanut myyjältä juuri mitään tietoja aseen historiasta, todennäköisesti hänkään ei niitä tunne. Ainoastaan sen tiedon myyjä kertoi, että ase on peräisin vanhan talon purkamistyömaalta, löytynyt ullakolta. Mitä pystyisitte kuvien perusteella kertomaan minulle?
Tutkija Aki Piesala vastaa:
Kyseessä on ruotsalainen jalkaväen musketti (sileäpiippuinen kivääri) m/1815-1849 metsästysaseeksi muutettuna. Ase on alun perin muutettu piilukkoisesta nallilukkoiseksi, ja myöhemmin tukin etuosa on katkaistu (ja piippua mahdollisesti lyhennetty) siviilikäyttöä varten. Tällaiset sotilasaseista muutetut tai niiden osista rakennetut aseet olivat varsin yleisiä metsästysaseita, ja niitä oli käytössä vielä 1900-luvun puolella. Aseen perässä oleva numero ei siis ole vuosiluku vaan valmistus/sarjanumero. On mahdollista, että tukin vasemmalla puolella oleva numero on joukko-osastossa tehty tunnistusmerkintä tai vastaava.
Kommentoi tätä kysymystä
Tulosta tämä kysymys
Katso mitä on jo kysytty
Kuukauden kysymys
Koru Pietarista
Uusimmat kysymykset
Tunnistamaton raha
Ankka-rintakoru
kaulakoru
maalauksen signeeraus
kiviesine?
