Kysy museolta! Suomen kansallismuseo vastaa vain esineelliseen kulttuuriin ja museon omiin esinekokoelmiin liittyviin kysymyksiin. HUOM! Designesineisiin mm. lasitavaroihin, Arabian astioihin, valaisimiin ja kalusteisiin liittyviin kysymyksiin emme pysty vastaamaan. Niiden osalta pyydämme ottamaan yhteyttä suoraan näiden alojen erikoismuseoihin. Avoinnapitoon, pääsylippuihin, kulkuyhteyksiin ja opastuksiin löytyy nopeimmin vastaus tästä linkistä. Muinaisjäännöksistä voi ilmoittaa suoraan Museovirastolle.
Voit kysyä kuvan kanssa tai ilman. Osa kysymyksistä vastauksineen julkaistaan nimettömänä ja toimitettuina näillä verkkosivuilla. Huomioithan, että museot eivät koskaan anna esineistä hinta-arvioita. Vastaus kysymykseesi saattaa jo löytyä sivulta – katso mitä on kysytty aikaisemmin.
Lisää tietoa palvelusta.
Kiila
Löyty tällänen raudasta valmistettu kiila tai kirveenterä. Onkohan vanhaa tekoa?
Amanuenssi Risto Hakomäki vastaa:
Hei, esine on halkaisuun tai puun kaatoon käytetty kiila n.1900-luvun alusta. Pölkkyjen halkomisessa on käytetty halkaisukirvestä ja erittäin vaikeasti halkaistavissa pölkyissä myös halkaisukiilaa. Kaatokiilaa käytetään käsisahalla/kaarisahalla sahattaessa. Kiilan tehtävänä on pitää sahausrakoa auki niin, että sahanterä ei ahdista. Nykyään kaatokiila tet tehdään muovista https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/kaatokiila-polyamidi-12-cm
Kommentoi tätä kysymystä
Tulosta tämä kysymys
Katso mitä on jo kysytty
Kuukauden kysymys
Koru Pietarista
Uusimmat kysymykset
Tunnistamaton raha
Ankka-rintakoru
kaulakoru
maalauksen signeeraus
kiviesine?