Kysy meiltä Suomen postihistoriasta, filateliasta ja postikorteista! Voit kysyä kuvan kanssa tai ilman kuvaa. Postimuseon henkilökunta vastaa ilmoittamaasi sähköpostiosoitteeseen kahden viikon kuluessa kysymyksen vastaanottamisesta, yleisinä lomakausina vastausaika saattaa kuitenkin olla pidempi. Osa kysymyksistä vastauksineen julkaistaan nimettöminä ja toimitettuina näillä verkkosivuilla.
Huomioithan, että museo ei anna esineistä tai keräilykohteista hinta-arvioita. Vastaus kysymykseesi saattaa jo löytyä sivuilta - katso mitä on kysytty aikaisemmin.
Paljon hyödyllistä aineistoa itse tutkittavaksi löydät myös Postimuseon tietokannoista sekä verkkosivuilta! Katso esimerkiksi leimakirjatietokanta, digitoidut postihallinnon kiertokirjeet, postimerkkiselain ja Postimuseon verkkosivujen tietoa ja tarinoita -osuus sekä Finna.fi-palvelussa julkaistut Postimuseon kokoelmat.
Lisää tietoa palvelusta.Venäläismallinen postimerkki
Onko tällaisella postimerkillä keräilyarvoa? Löytyi vanhan raamatun välistä.
Pirjo Mattila vastaa:
Postimerkki kuuluu vuonna 1901 julkaistuun venäläismalliseen sarjaan, joka oli tarkoitettu Suomen suuriruhtinaskunnan sisäiseen postiliikenteeseen. Näissä merkeissä oli Suomen valuutan mukaiset eli penni- tai markka-arvot. Muulta osin merkit olivat samanlaiset kuin yleisesti keisarkikunnassa käytössä olleet venäläiset merkit. Kymmenen pennin merkki ei ole erityisen harvinainen, sillä se vastasi postikortin taksaa vuoden 1917 loppupuolelle ja paikalliskirjeen taksaa vuoden 1914 loppupuolelle asti.
Merkin painannassa ja hammastuksessa on variaatioita, jotka määrittävät tarkemmin sen keräilyarvoa. Postimerkki on joka tapauksessa hyväkuntoinen ja leima siisti. Lisäksi lähetyksellä näyttää olevan maalaiskirjeenkantajan leima, joten jos sinulla on kokonainen, ehjä lähetys, josta mahdollisesti selviää vielä muita sen kulkua valaisevia seikkoja, pitäisin sitä ihan kelpo keräilykappaleena. Tarkemman arvion sen erityistuntomerkeistä ja hinnasta voit saada postimerkkiliikkeestä. Löydät yhteystietoja esim. Suomen Filatelistiliiton sivuilta.
Kommentoi tätä kysymystä
Tulosta tämä kysymys