26.5.2015

Mihin näitä esineitä on käytetty?

Hallussani on 2 kpl tällaisia tuntemattomia välineitä. Olisiko teillä tietoa mihin niitä on käytetty?
Oletukseni mukaan ne ovat tehty ennen vuotta 1940. 

 

Näyttelyamanuenssi Iina Wahlström vastaa:

Arvelisimme, että kyseessä ovat jonkinlaiset leivontamuotit (vrt. kakkuvuoka tai rosettirauta), jolloin näillä olisi paistettu (puu- tai kaasuliedellä) hyvin ohuita kuppeja täyttämistä varten. Varsi on irrotettava, että kupin saa pois vuoasta.

Sen verran epävarmoja olilmme kuitenkin tiedostamme, että otimme yhteyttä Hotelli- ja ravintolamuseon tietopalveluun, jossa oltiin kanssamme samoilla linjoilla. He arvelivat, että kyseessä voisi tosiaan olla jonkinlainen rosetti- tai vohveliraudan tapainen kapine. 

Suomessa on kutsuttu rosettiraudaksi muotonsa vuoksi välinettä, joka saksaksi on Waffeleisen eli vohvelirauta. Rosettirautoja on voitu myydä seteissä, johon kuului useampi erilainen irrotettava pää tai muotti, ja joilla sai aikaiseksi erimuotoisia leivonnaisia. Meillä tutuin on varmasti se kukanmuotoinen, mutta olemassa on ollut umpinaisempiakin muotteja. 

Valmistusprosessi meni siis siten, että kuumaan öljyyn kastettua rautaa kastettiin rosettitaikinaan ja sen jälkeen muottiin tarttunut taikina uppopaistettiin kuumassa öljyssä. Rapeaksi paistunut rosetti yleensä irtosi raudasta itsekseen tai vähän avittamalla.

Aivan 100 % varmaa vastausta ei siis löytynyt, juuri tämännäköistä muottia (tai sen kuvaa) kun ei kummankaan museon kokoelmista tai tietolähteistä löytynyt . Eli jos joku lukijoista tunnistaa esineet, otamme tiedon kiitollisina vastaan!

 

 

Asiasanat: esineet, leivonta

Kommentit (1)

Anonyymi kommentoi:

Ostin muutama vuosi sitten Virossa erään moision herkkukaupasta käsintehtyjä pieniä rapeita täytettäviä suppilomaisia ”kanttarelleja”. Ne oli tehty rosettitaikinan tyyppisestä taikinasta. Kartanoissa on aikoinaan tehty hienoja herkkuja. Ehkä näillä muoteilla saisi tosiaan öljyssä paistamalla suppilomaisen sientä muistuttavan leivonnaisen? Jonka voi täyttää suolaisella tai makealla. Ostamani ”kanttarellit” olivat todella hienostuneita.

Kommentoi tätä kysymystä

Kysy oma kysymys

Tulosta tämä kysymys

Kysymyksiä kuvina

Ladataan kuvia