Kysy melkein mitä vaan valokuvasta – kuvan kanssa tai ilman! Mikäli kysymyksesi koskee valokuvassa esiintyvän rakennuksen, univormun tai vastaavan yksityiskohdan tunnistamista, osaavat kyseisten toimialueiden museot auttaa paremmin. Emme osaa tunnistaa kuvissa esiintyviä yksityishenkilöitä. Museot eivät myöskään anna hinta-arvioita.
Vastaus kysymykseesi saattaa löytyä jo kysy museolta -palvelusta, katso siis mitä on kysytty aikaisemmin. Suomen valokuvataiteen museon henkilökunta vastaa ilmoittamaasi sähköpostiosoitteeseen noin viikon sisällä. Osa kysymyksistä vastauksineen julkaistaan nimettöminä ja toimitettuina näillä verkkosivuilla.
Lisää tietoa palvelusta.Voisiko kuva olla otettu Yhdysvalloissa?
Oheinen valokuva on n. 18 x 29 cm pahvisessa "kuoressa" . Siinä ei ole muuta tunnistusmerkintää kuin itse kuvan alanurkassa oleva kohoteksti "Aldeme" ja kuoren päällyskannen vasemmassa ylänurkassa oleva toisen kuvan esittämä "sinettikuvio" Voiko näiden tietojen perusteella päätellä onko kuva otettu Amerikassa vai Suomessa ja milloin. Muuta mahdollista tietoa? Kuva esittää jotakin sukumme henkilöä ja kuvauspaikan perusteella voisimme päätellä kuka hän on.
Leena Sipponen vastaa:
Kiitos kysymyksestäsi.
Valitettavasti minäkään en päässyt minkään kuvaajan tai kuvaamon jäljille tuolla Aldeme-hakusanalla. Suomessa sen nimistä kuvaajaa tai valokuvaamoa ei ainakaan tietääksemme ole toiminut, ja meillä on hyvin kattava rekisteri Suomessa toimineista kuvaajista.
Ajoittaisin kuvan 1920-luvulle naisen hiustyylin ja vaatetuksen perusteella. Kuva on hyvin luultavasti otettu muualla kuin Suomessa - todennäköisesti Amerikassa tai jossain manner-Euroopan maassa, sillä koristeellinen pohjuke poikkeaa suomalaisista aika tavalla.
Kommentoi tätä kysymystä
Tulosta tämä kysymys
Katso mitä on jo kysytty
Kuukauden kysymys
Miksi vanhoissa kuvissa esim. pariskunnista toinen istui ja toinen seisoi?
Uusimmat kysymykset
Ryhmäkuva on otettu August Schuffertin valokuvaamossa Turussa, mutta milloin ?
Miltä vuodelta tämä kuva voisi olla?
Onko tietoa valokuvaajien ammatillisen koulutuksen historiasta Suomessa?
Osaisitteko sanoa mitään kuvan perusteella?
Kuka on vastuussa kuvatoimistolta ostetun, ihmisiä esittävän kuvan julkaisemisesta?