Huom! Suomen valokuvataiteen museon Kysy museolta -palvelu on kesätauolla 18.6.-17.8.2025.
Kysy melkein mitä vaan valokuvasta – kuvan kanssa tai ilman! Mikäli kysymyksesi koskee valokuvassa esiintyvän rakennuksen, univormun tai vastaavan yksityiskohdan tunnistamista, osaavat kyseisten toimialueiden museot auttaa paremmin. Emme osaa tunnistaa kuvissa esiintyviä yksityishenkilöitä. Museot eivät myöskään anna hinta-arvioita.
Vastaus kysymykseesi saattaa löytyä jo kysy museolta -palvelusta, katso siis mitä on kysytty aikaisemmin. Suomen valokuvataiteen museon henkilökunta vastaa ilmoittamaasi sähköpostiosoitteeseen noin viikon sisällä. Osa kysymyksistä vastauksineen julkaistaan nimettöminä ja toimitettuina näillä verkkosivuilla.
Lisää tietoa palvelusta.Milloin ja missä The Family of Man -näyttely nähtiin Suomessa?
Milloin ja missä The Family of Man -valokuvanäyttely oli esillä Suomessa?
Amanuenssi Sofia Lahti vastaa:
New Yorkin MoMA:n kuraattorin Edward Steichenin kokoama The Family of Man -valokuvanäyttely kiersi maailmaa vuodesta 1955 lähtien. Laajan kierron mahdollisti se, että näyttelystä oli liikkeellä samanaikaisesti useita rinnakkaisia kokonaisuuksia. Suomeen näyttely saapui Moskovasta, ja se oli esillä Helsingissä Taidehallissa 14.11.-13.12.1959.
Näyttelyn näki Taidehallissa 16 276 katsojaa, mikä on kuukauden mittaiselle näyttelylle nykyaikanakin huikea määrä. Kuten muissa maissa, myös Suomessa se teki voimakkaan vaikutuksen ja innosti sekä katsojia että valokuvaajia, myös kameraseurojen kunnianhimoisia harrastajia, uudella tavalla kuvajournalismin ja arkielämän havainnoinnin pariin.
Kommentoi tätä kysymystä
Tulosta tämä kysymys